W domu często odkurzamy i czyścimy meble, także te tapicerowane. Jednak czasami zapominamy o tym, że tapicerka samochodowa również wymaga regularnych zabiegów czyszczących. Wnętrze samochodu narażone jest na brud i plamy, a te szczególnie bywają widoczne właśnie na tapicerce i to zarówno skórzanej, jak i materiałowej. W aucie niekiedy jemy, pijemy, przewozimy też zwierzęta domowe, więc tylko systematyczne czyszczenie tapicerki pozwoli na komfort oraz higienę przebywania wewnątrz pojazdu.

Jak skutecznie wyczyścić tapicerkę?

Niektóre prace możemy wykonać samodzielnie. Na pewno warto na bieżąco odkurzać fotele w samochodzie i ciepłą wodą lub specjalnymi środkami usuwać pojawiające się zabrudzenia i plamy. Jednak od czasu do czasu, a przynajmniej raz na kwartał powinno skorzystać się z pomocy profesjonalistów dysponujących odpowiednim sprzętem, a także specjalistycznymi detergentami. Zaawansowany technologicznie odkurzacz przeznaczony do czyszczenia tapicerki samochodowej, jak Karcher, nie należy do zbyt tanich, więc raczej rzadko ktoś decyduje się na jego zakup. Zdecydowanie częściej zdarza się, że prosimy o pomoc osoby na co dzień zajmujące się czyszczeniem i dzięki temu mamy pewność, że pranie tapicerki samochodowej będzie wykonane perfekcyjnie.

Trzeba podkreślić, że odkurzacz Karcher jest wyposażony w specjalne ssawki szczelinowe przeznaczone do tapicerki, dzięki którym można dotrzeć w najmniejsze zakamarki i zagłębienia foteli. To ważne, ponieważ podstawą dokładnego czyszczenia jest usunięcie wszelkich okruszków czy też sierści zwierząt. Warto zaznaczyć, że zwykły odkurzacz niekoniecznie poradzi sobie ze zbieraniem sierści, która z reguły dość mocno jest przyczepiona do tapicerek materiałowych.

pranie tapicerki samochodowej poznań

Drugim etapem całego procesu czyszczenia będzie pranie tapicerki samochodowej. Odkurzacz Karcher zapewnia niezwykle skrupulatne usuwanie brudu i rozmaitych plam, a to dzięki czyszczeniu ekstrakcyjnemu polegającemu na spryskaniu danej powierzchni stosownym roztworem detergentu i późniejszym odessaniu go łącznie z rozpuszczonym już brudem. Służy do tego specjalna ssawka spryskująco-odsysająca. W związku z tym, że odkurzacz ma funkcję Water Stop, to w momencie osiągnięcia w zbiorniku maksymalnego poziomu wody brudnej następuje automatyczne wyłączenie się turbiny odkurzacza. Co ciekawe, dysza ekstrakcyjna powoduje redukcję czasu schnięcia materiału nawet o 50%, więc nie ma ryzyka przemoknięcia tapicerki, a to zdarza się niekiedy w przypadku samodzielnego czyszczenia na mokro. Szczególnej ostrożności wymaga też podsufitka. Nieumiejętne jej czyszczenie może doprowadzić do zmechacenia materiału, a zbytnie przemoczenie jej wkładu powoduje spadanie sufitu pod wpływem ciężaru wody.

Można mieć pewność, że profesjonalny odkurzacz oraz wysokiej klasy środki czyszczące gwarantują stuprocentowe usunięcie zarówno plam organicznych, jak i tych powstałych po tworzywach sztucznych oraz mających pochodzenie smoliste. Dotyczy to nie tylko świeżych, ale także starych zabrudzeń. Warto podkreślić, że sprawdzone detergenty na pewno nie zniszczą nawet najbardziej delikatnych tkanin czy też skóry, a poza tym mają właściwości antyalergiczne, więc usuną również roztocza. Tym samym, profesjonalne czyszczenie tapicerki jest korzystne także alergików.