Jeżeli czystość w domu to priorytetowa kwestia wśród ich mieszkańców, powinni oni wiedzieć, że nie gruntowne sprzątanie nie kończy się na cotygodniowych porządkach. Mycie okien, podłogi czy pranie dywanów powinny należeć do regularnie wykonywanych czynności, by ustrzec się przez głęboko zakorzenionym brudem, którego później trudno będzie się pozbyć. Szczególnie narażoną na osiadanie dużych ilości brudu powierzchnią jest dywan i to czyszczeniu jego należy poświęcić dużo uwagi. W tym celu warto zainteresować się możliwościami odkurzaczy piorących lub zapoznać się ze sposobami ręcznego prania.

ODKURZACZ PIORĄCY - JAK DZIAŁA

Dużo łatwiejszym i mniej czasochłonnym sposobem jest jednak skorzystanie z nowoczesnych urządzeń, zaprojektowanych specjalnie do dokładnego czyszczenia dywanów, takich jak karcher Jak działają odkurzacze z funkcją prania? W taki odkurzaczu znajdują się zazwyczaj dwa pojemniki: w pierwszym dochodzi do odseparowania brudu od wyssanego powietrza. W drugim zaś znajduje się woda wymieszana z środkiem chemicznym służącym do czyszczenia. Dywan odkurza się takim urządzeniem po nałożeniu uprzednio specjalnego środka wytwarzającego pianę. Wybrany detergent powinien pochodzić z listy rekomendowanych przez producenta odkurzacza - nie może być to zwykły środek czyszczący, taki jak proszek do prania, gdyż może się on okazać za silny dla niektórych materiałów. W dodatku niedokładnie wypłukany zwykły środek może pozostawić na powierzchni dywanu lepki osad, który nie tylko będzie nieestetycznie wyglądał, ale też spowoduje jeszcze szybsze pojawianie się zabrudzeń.

JAK PRAĆ DYWAN ODKURZACZEM PIORĄCYM?

Jak prać dywan przy pomocy odkurzacza piorącego? Zaczynamy od naniesienia specjalnego detergentu, aktywującego pianę. Po kilkunastu minutach, brud będzie dużo łatwiej schodził. Następnie poddajemy dywan działaniu odkurzacza, a konkretnie wody pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu, woda wnika głęboko w strukturę włosia dywanu, rozpuszcza brud i razem z nim powraca do pojemnika.

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE ODKURZACZA

Decydując się na zakup odkurzacza piorącego, warto dobrze zapoznać się z ofertą i parametrami, gdyż nie jest to tani sprzęt. Brane pod uwagę modele należy porównać pod kątem siły ssania, mocy oraz pojemności zbiorników. Zwróćmy też uwagę na rodzaj zastosowanych filtrów, a także na wyposażenie sprzętu w akcesoria dodatkowe: może to być tyko jedna uniwersalna ssawka lub zestaw kilku, przeznaczonych do różnego użytku. Istotna jest również uniwersalność odkurzacza i możliwości jego zastosowania: czy można nim czyścić zarówno na sucho jak i na mokro. Warto wziąć pod uwagę, że takim odkurzaczem wyczyścimy nie tylko dywany czy wykładziny, ale też tapicerki kanap czy foteli, a także materiałowe powierzchnie w samochodzie. Odkurzacz piorący to niezbędne urządzenie w domu alergika - doskonale radzi sobie z usuwaniem roztoczy i innych alergennych elementów z włosia dywanów. Jednym z aspektów, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem takiego sprzętu, są jego duże gabaryty i waga - nie każdy ma w mieszkaniu lub domu miejsce na przechowywanie takiego odkurzacza.