Wielkimi krokami zbliżają się święta, a co za tym idzie - świąteczne porządki. We wszystkich domach pracy nie będzie końca, bo przecież wszystko musi być idealne na ten czas. Meble można przetrzeć szmatką i popsikać odpowiednim preparatem, lecz niestety z oknami nie jest już tak łatwo, ponieważ często (kiedy nieprawidłowo się myje) zostają smugi. Jest parę zasad mycia okien, które z pewnością mogą pomóc niejednej osobie.

Kiedy?

Kiedy jest najlepsza pora dnia lub też pogoda na mycie witryn i okien? To pytanie może się wydać dziwne, bo przecież każdy wybiera moment, w którym ma po prostu wolną chwilę. Jednakże warto wiedzieć, że najodpowiedniejszą pogodą do wykonywania tej czynności jest pogoda pochmurna, ale sucha, ewentualnie we wczesny ranek lub wieczór, gdy słońce jest mniejsze. Należy unikać mycia okien w pełnym słońcu, gdyż woda przez to szybciej paruje i pozostają niepotrzebne i nieestetyczne smugi, im cieplejsza szyba tym trudniejsza do wyczyszczenia. Z drugiej strony nie należy ich także myć podczas dużego mrozu, ponieważ szkło jest wtedy delikatniejsze i może pękać, a poza tym woda będzie na nich zamarzać.

Jak często?

Utarło się przekonanie, że oknami należy zajmować się, gdy "zajdzie taka potrzeba". Z reguły są to trzy główne momenty w roku, czyli wiosenne porządki, Wielkanoc i Boże Narodzenie, które nie mogą się obejść bez rytualnego mycia szyb.

Zasady głoszą, że okna powinno się myć cztery razy w roku, w tym dwa razy z dokładnym wyczyszczeniem ram okiennych. Jednakże jest to bardzo uogólniona teoria. Wszystko zależy od miejsca, w którym się mieszka. Wiadomą sprawą jest to, że okna, które wychodzą na ruchliwą ulicę, bądź też pole (różnorakie pyłki) będą wymagały częstszego mycia, niż na przykład takie z widokiem na park.

mycie okien

Czym?

By umyć okno nie trzeba kupować jakiegoś specjalistycznego sprzętu. Wystarczy po prostu mała miska z ciepłą wodą, gąbka, czy ściereczka (może być nawet zrobiona ze starego podkoszulka), coś do wycierania na sucho (ręczniki papierowe, stare gazety, pieluchy tetrowe, ściereczki z mikrofibry, czy gumowa ściągaczka do wody), płyny do mycia (naczyń, albo specjalne do szyb) oraz w zależności od gustu - gumowe rękawice.

Jak?

Niewiele osób to wie, a jeszcze mniej praktykuje, ale mycie okien powinno się zaczynać od odkurzenia i umycia ram okiennych. Odkurzacz i specjalna ssawka zbierają większy kurz z ram. Następnie trzeba przetrzeć na mokro wodą z płynem do mycia naczyń. Jeżeli okna są intensywnie czymś zabrudzone, przed ich docelowym myciem, dobrze jest przetrzeć szyby z większego brudu szmatką zmoczoną w czystej ciepłej wodzie.

Umyte okna niezwłocznie należy osuszyć czystą i suchą ściereczką. Do osuszania okien można użyć także gazet. Dodatkowo farba drukarska posiada właściwości zapobiegania smugom i nieestetycznym zaciekom oraz nadaje szybom śliczny połysk.

Podczas czyszczenia dobrym pomysłem jest dolanie do wody płynu do płukania tkanin lub gliceryny. Powstaje wówczas powłoka, która zapobiegać będzie osiadaniu się kurzu.