Dywany to niezwykle istotny element wyposażenia pokoju dla dziecka. Zalet wynikających z posiadania dywanu jest niezwykle wiele- przede wszystkim są one świetnym elementem dekoracyjnym, które zwiększa przytulność danego pokoju. Co więcej, w przypadku małych dzieci, poprawiają dodatkowo bezpieczeństwo, sprawiając, że każda chwila maluszka, który bawi się na podłodze staje się bardziej komfortową.

Dzięki nieskończonemu wyborowi kolorystycznemu, a także różnym motywom wykorzystywanym na dywanie, występuje także prosta możliwość doboru właściwego wzoru czy koloru do aktualnych wymagań dziecka, uwzględniająca nawet zainteresowania malucha. Dywany mogą stanowić niezwykle wygodne miejsce do zabaw- jednak z pewnością najważniejszą sprawą jest utrzymanie dywanu w dobrym stanie oraz regularne czyszczenie, które zapewni bezpieczeństwo każdej zabawy dziecka.

Odkurzanie

Najpopularniejszą metodą czyszczenia dywanów jest z pewnością ich odkurzanie, czyli czyszczenie na sucho. Dywany powinny być regularnie odkurzane, minimum raz w tygodniu, zwłaszcza w miejscach intensywnego używania. Nie powinno się dopuścić do ich intensywnego zabrudzenia. Regularne odkurzanie ogranicza ryzyko wdeptania okruszków czy innych śmieci głęboko we włosie oraz mocnego osadzenia ich na włóknach dywanu.

Dywan powinien być odkurzany także podczas pierwszego etapu użytkowania, zaraz po zakupie. Mitem jest stwierdzenie, że nowych dywanów nie wolno odkurzać. Właśnie dla nowych dywanów charakterystyczny jest proces pylenia, który oznacza pojawianie się na powierzchni dywanu kawałków włókien czy pyłków. W tym czasie warto regularnie odkurzać dywan delikatnymi szczotkami, do czego doskonale sprawdzają się odkurzacze karcher, które pozwalają dokładnie usunąć wszystkie pyły czy roztocza, zalegające w dywanie, jednocześnie zapewniając rodziców, że dywan dziecka nie zawiera żadnych czynników wywołujących alergię.

Pranie dywanów

Aby być pewnym, że dywan w pokoju dziecka jest rzeczywiście czysty warto także wyczyścić dywan na mokro. Zrobić to można najlepiej przy wykorzystaniu specjalnie do tego wyprodukowanych odkurzaczy, na przykład firmy karcher. Większość zabrudzeń na dywanie z łatwością można oczyścić bieżącą wodą czy wodą z szamponem do dywanu. Takie pranie dywanu pozwoli usunąć z niego nie tylko widoczne gołym okiem zabrudzenia, plamy, które czasem wydają się nieusuwalne, lecz także roztocze i inne pyły.

Ciecz zawierająca środek czyszczący jest rozpylana pod dużym ciśnieniem przez dyszę, która wnika głęboko we włosie dywanu, rozpuszcza brud, a potem wraz z zanieczyszczeniami zostaje zassana z powrotem do odkurzacza. Co więcej, na rynku dostępne są antyalergiczne środki czyszczące, które pozwalają usunąć nawet do 99% roztoczy właśnie z dywanów, wykładzin czy tapicerek. Jest to niezwykle ważna wiadomość dla rodziców dzieci, które borykają się z alergiami, bowiem odkurzacz z funkcją prania zapewnia pozbycie czynników wywołujących alergie, a także bezpieczną zabawę dla maluchów.